|
|
Den vakre stjernehimmelen spenner seg over oss og maner til ettertanke. Vi ser ut i universet og får lett tanker om vår egen beskjedne plass i kosmos. Samtidig er det en utsikt til ufattelige paradokser.
Presentert av Jon Bing, professor i opphavsrett og romfartsentusiast.
For eksempel det paradokset som Knut Jørgen Røed Ødegaard konsentrerer seg om i denne boken med den korte og dekkende tittelen Bang! De blinkende stjernene maskerer voldsomme og dramatiske begivenheter - eksplosjoner, kjedereaksjoner, solvind, stjerneskjelv, kollisjoner, kosmiske malstrømmer, helium-flash, vampyrstjerner, super- og hypernovaer, dommdagsblink - og alle kollisjoners morAstronomisk entusiasme
"Dette er ikke noen tørr fagbok, fakta rystes av begeistring."
Han begynner så forsiktig, med kollisjon mellom et vanlig hydrogenatom (et elektron i bane rundt et proton) og et atom av antihydrogen (et positron i bane rundt et antiproton). Og han slutter med beretningen om "Det største av alle bang", da selve Universet ble til. Og mellom disse ytterpunktene, finner vi beretningene om alle de andre skapende katastrofene.
Tegn på himmelen
Du kjenner kanskje historien om hvordan en steinblokk fra verdensrommet for 65 millioner år siden slo ned i Jorden og førte til dinosaurenes undergang - dette er er en av fem katastrofer de siste 600 millioner årene da nesten alt liv på Jorden gikk under. Men visste vi om asteroiden som i 312 e Kr traff Italia og formet Cratere del Sirente med kraften til omtent 1000 tonn TNT? For det kan ha vært denne eksplosjonen som tegnet et lys på himmelen som keiser Konstantin tok som et tegn fra Gud og oppildnet ham til seier over Maxentius - og til å gi de kristne sin beskyttelse. Som Ødegaard skriver: Både romersk og kristen historie ville sett annerledes ut om ikke asteroiden hadde rammet Italia denne dagen.
Et vell av fortellinger
Dette er bare ett lite eksempel på det vell av fortellinger og opplysninger som boken inneholder, presentert i Knut Jørgen Røed Ødegaards uhøytidelige språk. Dette er ikke noen tørr fagbok, fakta rystes av begeistring. For eksempel beretningen om da Solen gikk berserk høsten 2003, blant annet med eksplosjonen 4.11.2003 kl 20:48 som er denvoldsomste i moderne tid, voldsommere enn instrumentene var laget for å måle. Og det er kanskje ikke beroligende at vi må regne med voldsommere utbrudd i fremtiden. Uttrykket "solenergi" får liksom en litt annen betydning når vi leser at Solen på ett sekund sender ut nok energi til å dekke Norges strømbehov i 600 millioner år.
"...fantasieggende fordi den knytter forbindelsen
mellom kosmisk dramatikk og oss selv."
Asken fra utbruddet ble ført høyt opp i atmosfæren, og forårsaket spektakulære solnedganger i mange år. Kunsthistorikere hevder at det var dette "banget" og ikke bare fantasi som farget solnedgangen voldsom og rød på Munchs berømte bilde "Skrik" (1893). For etter å ha lest boken, vil ikke nattehimmelen lenger virke så fredfylt - stjernene skinner av glansen til voldsomme, kosmiske katastrofer.
Knut Jørgen Røed Ødegaard
BANG!
Forlag: Cappelen
Illustrert
Innb. 270 sider
|
|
Leser- anmeldelser |