Gå til våre mobile nettsider
Bokklubben Bøker Miljøboka - Laurie David - Innbundet (9788252566697)
Miljøboka - Laurie David  Cambria Gordon Inger Marit Hansen
Del med andre
Utgitt:
2007
Forlag:
Schibsted forlagene
Innb:
Innbundet
Språk:
Norsk
Sider:
117
Nr:
5007755
ISBN:
9788252566697
Utgave:
1. utg.
Orig.tittel:
The down-to-earth guide to global warming
Alder:
Barn 10-12 Ungdom

Miljøboka

av

Laurie David

;

Cambria Gordon

;

Inger Marit Hansen

(Oversetter)
Dette er denn viktigste boka du kommer til å lese!
Vi merker allerede effekten av global oppvarming. Forstå hva som skjer, hvordan det påvirker oss og hvordan vi kan stoppe det.
Innbundet Leveringstid: Ikke i salg
Veil pris: 249,-Bokklubbpris: 99,- (portofritt tilsendt)
Du sparer: 150,-
Forfatterene av Miljøboka synes det er viktig at også barn og unge vet sannheten om problemet med global oppvarming, og hva de kan gjøre for å hjelpe til å løse det. Hver dag ser vi konsekvensene av global oppvarming, blant annet med ekstremt vær over hele jorda. Boka gjør problemet med global oppvarming konkret. Du kan gå inn å se hvor mye karbondioksyd du lager i løpet av en dag. Eller for eksempel se satelittbilder av hvor mye pol-isen har smelta på 25 år.

Denne boka er delt inn i fire deler. Den første handler om vitenskapen om global oppvarming, forklarer hvordan den har oppstått og hvordan vi har havnet i den situasjonen vi er i nå. Den andre tar for seg effekten global oppvarming har på værsystemet, og den tredje på påvirkningen av plante og dyreliv. Til slutt handler det om hvordan barn, unge og voksne kan hjelpe til å reversere problemet.

Tørt og godt?
Tørre somre er flott hvis du planlegger en utendørs fest, men ikke så bra hvis du har tenkt å dyrke eller har en buskap. Derfor påvirker det deg også, som spiser av salat og kjøtt. Og når du blir tørst? Mildere klima gjør at nedbøren kommer som regn istedenfor snø. Regnvannet renner for raskt vekk til å bli en del av grunnvannet på samme måte som snøen. Hvis den globale oppvarmingen fortsetter vil vi snart oppleve mangel på drikkevann flere steder på jorda.

Hva skjer med dyra?
Helt siden dyra dukket opp på planeten for mer enn 400 millioner år siden, har arter vært utsatt for utrydning på grunn av naturlige endringer i miljøet. Artene som overlevde greide å tilpasse seg det nye miljøet, enten tidene ble kaldere, som under istida, eller varmere. Men hva skjer når kloden blir varm på så kort tid som nå? Forskerne registrerer allerede at alt for mange planter og dyr forsvinner på alt for kort tid. Nå er for eksempel frosker, sommerfugler, pingviner og isbjørner truede arter fordi de ikke klarer å tilpasse seg raskt nok de endringene som skjer på grunn av drivhusgassene i atmosfæren.

Det er ikke for sent enda
Hvis mora de er som de fleste mødre, maser hun på deg for å få deg til å rydde rommet ditt. Og hun har rett, du har rota, du må rydde opp sjøl. Tenk deg kloden som et stort, rotete soverom. Norge er ett av de landene som har sluppet ut mye drivhusgass. Derfor må vi også være blant dem som rydder mest. Bli med på ryddejobben du også!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boka tar for seg global oppvarming, både dens vitenskapelige aspekter, innvirkning på vær og klima, dyre- og planteliv, og hva du selv kan gjøre for å stoppe den. Med ordliste, oversikt over nettsider og bibliografi. © DnBB AS
Aktuell bok om det alle snakker om for tiden: Global oppvarming truer miljøet! Hva kan barn og voksne gjøre? Boken tar for seg global oppvarming og forklarer hvorfor dette skjer og hva vi mennesker kan gjøre for å forhindre og begrense den. • Hvorfor skjer global oppvarming? • Hvordan stoppe den? • Praktisk råd for barn og voksne Levert av © DnBB AS
Du vil kanskje også like:
Den globale oppvarmingen - Nina Dessau
Den globale oppvarmingen
Nina Dessau
Bokklubbpris: 208,00
Klimahistorie & klimapolitikk - Arne Chr. Stryken
Klimahistorie & klimapolitikk
Arne Chr. Stryken
Bokklubbpris: 349,00
Isen forsvinner - Robert Coupe
Isen forsvinner
Robert Coupe
Bokklubbpris: 130,00
Finn mer:
Andre utgaver: Miljøboka
Forfatter: Laurie David Cambria Gordon
Emne: Forurensning miljøtruslerKlima

Påskesider