Hvitt hav
Roy Jacobsen ; Nils Johnson (Oppleser)
Serie: Barrøy 2
«Romanen bæres trygt oppe av en romanforfatter som fører et vidunderlig vakkert språk og har en poetisk kraft. Dialogene og de kraftfulle uttrykkene på lokal dialekt skaper autentisitet. Kapitlene og scene etter scene rundes av med eleganse og finesse. Roy Jacobsen behersker det korte formatet. En fryd for sjel og hjerte.»
- Vår pris
- 139,-
- Spar
- 160,-
Veil. pris: 299,-
(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side |
Lydbokappen
Veil. pris: 299,-
(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side |
Lydbokappen
- ANMELDELSER:
-
Terningkast 6 Guri Hjeltnes, VG
Terningkast 6 Finn Stenstad, Tønsbergs Blad
Terningkast 6 Steinar Sivertsen, Stavanger Aftenblad
Terningkast 6 Valerie Kubens, Fædrelandsvennen
Terningkast 5 Terje Eidsvåg, Adresseavisen
Terningkast 5 Anne Schäffer, Bergens Tidende
- FAKTA
-
Utgitt:
2015
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Norsk Bokmål
Spilletid: 366 Min.
ISBN: 9788202499327
Utgave: 1. utg.
Format: MP3
Vannmerket
- KATEGORIER:
- SERIE:
- VURDERING
-
Gi vurdering
Les vurderinger
«Romanen bæres trygt oppe av en romanforfatter som fører et vidunderlig vakkert språk og har en poetisk kraft. Dialogene og de kraftfulle uttrykkene på lokal dialekt skaper autentisitet. Kapitlene og scene etter scene rundes av med eleganse og finesse. Roy Jacobsen behersker det korte formatet. En fryd for sjel og hjerte.»
«Roy Jacobsens roman skaper handling uten de store fakter og effekter. De usagte dramaer ligger i mange av ytringenes undertekst. Gjennom antydningens kunst trekkes leseren hele tiden inn i bokas underliggende spenning som skapes i samspillet og replikkskiftet mellom romanens aktører. Knapt noen annen norsk samtidsforfatter evner som ham å leve opp til den hemingwayske devisen: «Showing, not telling» gjennom et språk som bærer preg av sagaens korthogde stil. Det er mesterlig.»
«Roy Jacobsen står igjen fram som en storartet forteller av det ujålete, medrivende slaget.»
«Om denne boka er det ikke annet å si at den er fantastisk. Gripende. Det skyldes minst historien i romanen, og mest selve måten Roy Jacobsen har fortalt den på. Han har en fantastisk historie å fortelle, ja, men den kunne lett ha blitt noe graps av sentimentalitet i en annen forfatters hender. Hos Jacobsen er den blitt til stor, stor kunst.»
«Etter «Hvitt hav» fortoner de to romanene fra øya på Helgelandskysten vel så mye som en jacobsensk variant av Olav Duuns «Juvikfolket», som et forspill til «Seierherrene». Etter andre roman om Ingrid og hennes opplevelser under 2. verdenskrig, vil nok mange lesere håpe på flere romaner om henne og barrøyfolket.»
«Roy Jacobsen er en virkelig forteller; med evnen til å gi leseren oversikt og detaljer i samme bilde - uten å miste perspektivet. [...] I «Hvitt hav» er livet skildret både vakkert og brutalt.»