India på 200 sider
fra de eldste tider til dagens stormakt
«Forfatteren og journalisten Torbjørn Færøvik er en kvalitetsgarantist i alle slags sammenhenger. Denne utvida historietimen om India er definitivt intet unntak.»
I India forsterkes alt. Torbjørn Færøvik gir oss en kortfattet innføring til det komplekse landet med de enorme utfordringene.
Les mer- Vår pris
- 199,-
- Spar
- 200,-
Veil. pris: 399,-
(Innbundet)
Leveringstid:
Sendes innen 1 virkedag
Veil. pris: 399,-
(Innbundet)
Leveringstid:
Sendes innen 1 virkedag
Presentert av Runhild Skjølaas, redaktør
Det overveldende landet
I India forsterkes alt. Torbjørn Færøvik gir oss en kortfattet innføring til det komplekse landet med de enorme utfordringene.
«India er overveldende,» skriver Torbjørn Færøvik i sitt forord til boka. Det enorme antallet innbyggere, hele 1,4 milliarder mennesker – det utgjør seksten prosent av hele verdens befolkning – alle språkene og kulturene, de etniske motsetningene, kastesystemet – dette mangfoldet og de utallige motsetningene gjør landet vanskelig, kanskje umulig, å forstå. India er annerledes enn alt annet. De er en viktig global aktør og har verdens femte største økonomi. Samtidig har de noen av de mest forurensede byene i verden. Nesten en fjerdedel av innbyggerne lever under fattigdomsgrensen, kvinnene har lav status i samfunnet, millioner av indere lider under alvorlig vannmangel og flere storbyer står i fare for å slippe opp for grunnvann.
Bli klokere på India
Fra tidenes morgen til i dag
Færøvik gjør sveip innom indus-sivilisasjonen, som
regnes blant verdens eldste, allerede da med svært folkerike byer og avansert infrastruktur, den listige Aleksander
den stores erobringstokt før krigeren Ashoka samlet India til ett rike på 200-tallet f. Kr. og skapte historiens
første velferdsstat! India er også hinduisme, fortellingene om Buddha, den berømte elskovsguiden Kamasutra:
«I likhet med etikk og rikdom er seksualitet en av sivilisasjonens søyler», islams inntog på 600-tallet,
mektige sultaner, blant dem en kvinne: Razia Sultana besteg tronen i 1236 etter sin far og ble den første
muslimske hersker i Sør-Asia, Vasco da Gamas og andre portugiseres handelsfremstøt i sør,
mogulenes inntog i nord, kolonitiden, Mahatma Gandhi, Nehru og mye, mye mer. Færøvik sammenfatter historien fra
tidenes morgen til i dag.
Hva nå?
Akkurat nå er India svært hardt rammet av pandemien. Hvor går
veien videre? «Framtida avhenger av hva du gjør i dag», sa Mahatma Gandhi. Boka er rikt utstyrt
med både bilder, kart og illustrasjoner, og har med en tidslinje med viktige årstall.
- ANMELDELSER:
-
Terningkast 5 Tor Hammerø, Nettavisen
- FAKTA
-
Utgitt:
2021
Forlag: Kagge
Innbinding: Innbundet
Språk: Norsk Bokmål
Sider: 206
ISBN: 9788248928201
Utgave: 1. utg.
Format: 21 x 14 cm
Nr: 8187274
- KATEGORIER:
- SERIE:
- VURDERING
-
Gi vurdering
Les vurderinger
Torbjørn Færøvik (f. 1948) er cand. philol. med hovedfag i kinesisk historie. Han er tidligere journalist i NTB, Arbeiderbladet og NRK og har de senere årene vært sakprosaforfatter, med bøker som Kina, India, Veien til Xanadu, Marco Polo, Midtens Rike – en vandring i Kinas historie og Orientekspressen. Han er hedret med Brageprisen hele tre ganger.