Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

Ole Aleksander på farten

Det regner ute, og Ole Aleksander vil gjerne ha mor med på leken sin. Men det blir litt for mye for henne, og hun gir ham nøkkel så han kan gå inn og ut som han vil en stund. I etasjen under sitter en jente og gråter, for hun er låst ute. Les mer
299,-
Produseres på bestilling

Logg inn for å se din bonus

Det regner ute, og Ole Aleksander vil gjerne ha mor med på leken sin. Men det blir litt for mye for henne, og hun gir ham nøkkel så han kan gå inn og ut som han vil en stund. I etasjen under sitter en jente og gråter, for hun er låst ute. Og Ole Alekander tror at nøkkelen hans går til alle dører. Men ingenting skjer og nøkkelen setter seg fast, og enda dummere er det at nøkkelen henger i bukseselen hans så han ikke kommer løs selv heller. Men en ny kamerat har han fått. Egentlig har han fått to, både jenta, som heter Ida, og tanten hennes, Petra. Hun passer på Ida mens foreldrene hennes er i Amerika. Ole Aleksander og Ida finner på mye rart sammen, som for eksempel å gifte seg. Mor forteller at hun skal ha en baby. Det tror ikke Ole Aleksander med en gang, for hun har jo ikke stor mage. Og når mor forklarer at alle babyer er bitte små i begynnelsen, bestemmer Ole Aleksander at babyen skal hete Bitteliten. Det er spennende å få en lille-søster, men det er lett å føle seg litt oversett også, og en stund tenker Ole Aleksander at ingen er glad i ham. Leveringstid 1-2 uker (Print-on-Demand).

Detaljer

Forlag
Gyldendal
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
149
ISBN
9788205506800
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2017
Originaltittel
Ole Aleksander på farten
Format
19 x 13 cm
Serie
Ole Aleksander 2

Medlemmers vurdering

T
Torunn – 06.08.2007

– Denne CD-en inneholder boka "Ole Alexander på farten" som er den andre boka i serien om Ole Alexander. Det går fint å høre denne fortellingen uten å ha hørt den første. Ole Alexander bor i et høyt hus i byen, og i denne boka får vi høre om hvordan han fikk vennene Ida og Mons. Det blir tur til tannlegen, gullbryllup og en stor hemmelighet. CD-en passer for barn fra ca. fem år. Anne Cath Vestly er en flott forteller, og det er morsomt for både barn og voksne å høre henne fortelle. For dette er noe mer enn ren opplesning, det er fortellerglede.

L
L. – 30.09.2005

– Mor forteller Ole Aleksander at hun skal ha en baby. Det tror ikke Ole Aleksander med en gang, for hun har jo ikke stor mage. Og når mor forklarer at alle babyer er bitte små i begynnelsen, bestemmer Ole Aleksander at babyen skal hete Bitteliten. Det er spennende å få en lille-søster, men det er lett å føle seg litt oversett også, og en stund tenker Ole Aleksander at ingen er glad i ham. Men heldigvis har han venninnen Ida som han kan leke med. Denne boken forteller hvordan barn kan oppleve det å få en lillesøster eller lillebror. Den kan være en trøst for barn i samme situasjon for den forteller at foreldrene fortsatt også er veldig glade i det største barnet også.
Vestly er flink til å fortelle historier slik at barn også forstår hva som skjer.

T
Tarjei – 16.06.2005

– Dette er en fin oppfølger til den flotte første boken i Ole Aleksander-serien. I denne boken skjer det faktisk ganske mye forskjellig, og det er lett å bli sittende lenge med boka. Ole Aleksanders tanker gjennom et barns hode kommer tydelig fram, og de er ikke bare morsomme men også forholdsvis realistiske. Ole Aleksander får en nøkkel av moren sin. Egentlig en liten sak, men Vestly gjør et stort poeng ut av den, fordi nettopp slike ting kan bety veldig mye for barn. Så får han også en lillesøster, og når enebarn får et søsken føler de fleste en uheldig nedgang i oppmerksomheten. Ole Aleksander er intet unntak. Jeg anbefaler foreldre å lese denne boken til barna på sengen, og kanskje de til og med kan klare det selv. Ingenting er bedre enn det.

Oppdag mer

Bøker som ligner på Ole Aleksander på farten:

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Guro

Anne-Cath. Vestly
Innbundet 
299,-

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv