Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

Ulykkelige Arabia

verden etter Jemen

«Cecilie Hellestveit har skrevet en rystende, men opplysende bok om galskapens krig.»

Jan-Erik Smilden, Dagbladet
«Lykkelige Arabia» var romernes navn for Jemen. Denne boken handler om et annet Arabia. Ti år etter den arabiske våren er Arabia herjet av krig, klimaendringer, befolkningsvekst og radikale ideologier. De fremste ofrene er befolkningen i Jemen. Les mer
229,-
Sendes innen 1 virkedag

Logg inn for å se din bonus

«Lykkelige Arabia» var romernes navn for Jemen. Denne boken handler om et annet Arabia. Ti år etter den arabiske våren er Arabia herjet av krig, klimaendringer, befolkningsvekst og radikale ideologier. De fremste ofrene er befolkningen i Jemen.

For oss er krigen i Jemen en ukjent og fjern konflikt. Jemen er et land hvor Gud er stor og staten er død. Hit drar man gjerne for å slåss både mot sine fiender og mot sine allierte. Jemen-krigen gir oss innsikt i det store spillet om Gulf-regionen. Det handler om kampen om makten i Arabia, om rivalisering mellom Iran og Saudi-Arabia og om tiltagende økonomisk, politisk og militær dragkamp mellom globale makter.

Cecilie Hellestveit forklarer hvorfor konflikten er så uløselig, og hvordan den kaster foruroligende skygger over verden ved inngangen til 2020-årene. Hun viser også hvordan den brutale krigen i den langstrakte kystnasjonen på overraskende vis er relevant for oss her i Norge.

Detaljer

Forlag
Spartacus
Innbinding
Paperback
Språk
Bokmål
Sider
298
ISBN
9788243014312
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2021
Originaltittel
Ulykkelige Arabia
Format
21 x 14 cm

Anmeldelser

«Cecilie Hellestveit har skrevet en rystende, men opplysende bok om galskapens krig.»

Jan-Erik Smilden, Dagbladet

«Årets tøffeste fra Midtøsten | Cecilie Hellestveit må være den mest illusjonsløse og råeste fortelleren i norsk politisk sakprosa for tiden.»

Knut Hoem, nrk.no

«Krigen i Jemen er en av vår tids største humanitære katastrofer. Cecilie Hellestveit gjør det lettere å forstå hvor vanskelig det er å skape fred i landet.»

Gunnar Kagge, Aftenposten

«... nærmest en juvel av en bok ... Det skal ikke forundre meg mye om den kommer til å bli stående som et slags standardverk for denne delen av verden.»

Jørn-Kr. Jørgensen, bokstaver.no

«En bok å bli klok av [...] Hun tegner opp et komplekst bilde, med stø hånd og sikker penn. Hellestveit nøler aldri i fremstillingene.»

Aasne Jordheim, Forskerforum

«Det er ei bok full av kunnskap som Hellestveit har gitt oss. [...] måten Hellestveit har sett saman dette har gitt oss ei spennande og leseverdig framstilling av eit land som knapt er rørt ved på norsk før. Den blir nok derfor uomgjengelig for dei som vil vite meir både om Jemen og politikken i Saudi-Arabia i dag.»

Knut Vikør, Knut Vikør

Medlemmers vurdering

Ø
Øystein – 25.06.2021

– Anbefales

Oppdag mer

Bøker som ligner på Ulykkelige Arabia:

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Syria

Cecilie Hellestveit
Paperback 
199,-

USA

Espen Hammer
Innbundet 
399,-
 

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv