Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

Dronning Eufemias by

Oslo før 1625
Da befolkningen i Oslo i 1625 ble tvunget til å flytte fra Bjørvika til Akershus for å bli Christiania-beboere, var beslutningen i følge Reinton strategisk tenkt på flere måter. Politisk betydde flyttingen at en vesentlig del av den norske historien ble lagt under torva for å legitimere dansk overhøyhet. Les mer
180,-

198,- Spar: 18,-

Paperback
Sendes innen 1 virkedag

Logg inn for å se din bonus

Da befolkningen i Oslo i 1625 ble tvunget til å flytte fra Bjørvika til Akershus for å bli Christiania-beboere, var beslutningen i følge Reinton strategisk tenkt på flere måter. Politisk betydde flyttingen at en vesentlig del av den norske historien ble lagt under torva for å legitimere dansk overhøyhet.
I Oslo ble alle kirker revet, bøker ødelagt, alt som minnet om den norske storhetstida og dens forbindelse med Bysants ble gravd ned, kalkmalerier overmalt. Få steder i Europa ble historien så rasert og ødelagt som i Oslo i tida etter reformasjonen i 1537. Byen ble degradert fra hovedstad til provinsby etter at sentraladministrasjonen ble flyttet til København.

Detaljer

Forlag
Svein Sandnes bokforlag
Innbinding
Paperback
Språk
Bokmål
Sider
151
ISBN
9788292945483
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2019
Originaltittel
Dronning Eufemias by
Format
21 x 13 cm

Medlemmers vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Dronning Eufemias by:

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Syria

Cecilie Hellestveit
Paperback 
199,-

Enken

Helene Flood
Innbundet 
99,- 449,-

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv