Dødens hærfører
«Jan Ove Ekeberg fullfører sin vikinghistorie med stil.»
Harald Hardrådes liv er et av de mest eventyrlige i norgeshistorien. Med stort mot og en sjelden kløkt for krigføring satte han tydelige spor etter seg, fra Stiklestad til Konstantinopel. Hans forsøk på å erobre England ble norske vikingers siste dristige tokt. Les mer
- Vår pris
- 199,-
(Paperback)
Leveringstid:
Sendes innen 1 virkedag
(Paperback)
Leveringstid:
Sendes innen 1 virkedag
Harald Hardrådes liv er et av de mest eventyrlige i norgeshistorien. Med stort mot og en sjelden kløkt for krigføring satte han tydelige spor etter seg, fra Stiklestad til Konstantinopel. Hans forsøk på å erobre England ble norske vikingers siste dristige tokt.
I Dødens hærfører møter vi Harald som enehersker i Norge, og med en stor drøm: I en ambisiøs manøver forsøker han å gjenskape det gamle Nordsjøriket, med Norge, Danmark og England styrt av én og samme konge. Da den engelske kongen Edvard Bekjenneren døde 5. januar 1066, startet en nådeløs kamp om den viktigste tronen i Nord-Europa. Også Harald meldte seg på i kappløpet om kongemakten i England. At han hadde tynt grunnlag for tronkravet, stoppet ikke den fryktede hærføreren fra å sette over havet med den største flåten som noen gang hadde seilt fra Norge. Det djerve forsøket var nær ved å lykkes, men Harald ble lurt i en felle. Da Harald falt i slaget ved Stamford Bridge i 1066, var vikingtiden over.
Dødens hærfører er den femte frittstående boken i romanserien bygd over den fascinerende livshistorien til Norges siste vikingkonge. De fire forutgående bøkene, Krigens læregutt (2016), Djevelens rytter (2018), Keiserens leiesoldat (2019) og Fredens fiende (2020), fikk svært gode anmeldelser og vant et stort lesende publikum.
Tønsbergs Blad
Bok365
«Blodig underholdende.»
Jan Øyvind Helgesen, Nettavisen
«Det er overhodet ikke en tøddel av tvil om at Ekeberg kan denne epoken i norgeshistorien på fingrene, og at han mestrer de fortellermessige og litterære grepene som skal til for å innlemme leseren fra første til siste side.»
Christen Hvam, Fredriksstad Blad
- ANMELDELSER:
-
Terningkast 5 Jan Øyvind Helgesen, Nettavisen
Terningkast 5 Atle Nielsen, BOK365
Terningkast 5 Finn Stenstad, Tønsbergs Blad
- FAKTA
-
Utgitt:
2022
Forlag: Gyldendal
Innbinding: Paperback
Språk: Norsk Bokmål
Sider: 335
ISBN: 9788205565463
Utgave: 1. utg.
Format: 21 x 13 cm
- KATEGORIER:
- SERIE:
- VURDERING
-
Gi vurdering
Les vurderinger
«Jan Ove Ekeberg fullfører sin vikinghistorie med stil.»
«At Ekeberg kjenner tiden han beskriver er det liten tvil om. Han skriver i etterordet at alle kjente skriftlige kilder er lest, at arkeologi er vurdert og at han har besøkt de fleste stedene Harald har satt sin fot. Summen av research og skriving gir et svært troverdig bilde av datidens kriger og folkene som var med i dem. Det hele skildret i et «moderne» sagaspråk, som setter oss tusen å tilbake uten at det blir påtrengende. (...) Det har vært litt av en reise.»
«... et solid verk i det bredspektrede bibliotek av norsk sagafiksjon.»