Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

En kort introduksjon til EUs historie

«Om det i antall sider ikke er en stor bok Rye har skrevet, er imidlertid «En kort introduksjon til EUs historie» en velskrevet og velegnet kilde til kunnskap om og forståelse av hvordan EU har utviklet seg og hvilke aktører som har virket inn.»

Jan Oscar Bodøgaard, Utdanning 14/2022

Det finnes ikke én historie om EU. Spørsmålet om hva EU er og hvordan EUs utvikling kan forklares vil gi ulike svar, avhengig av hvem du spør og hvilket perspektiv de legger til grunn. For noen er det et økonomisk samarbeid som har gått for langt, for andre er det et solidaritetsprosjekt som kommer til kort.

Les mer
329,-
Sendes innen 3 virkedager

Logg inn for å se din bonus

Det finnes ikke én historie om EU. Spørsmålet om hva EU er og hvordan EUs utvikling kan forklares vil gi ulike svar, avhengig av hvem du spør og hvilket perspektiv de legger til grunn. For noen er det et økonomisk samarbeid som har gått for langt, for andre er det et solidaritetsprosjekt som kommer til kort. Det er håpet om en bedre fremtid og en fullkommen fiasko, alt til samme tid. Denne boken diskuterer sentrale dimensjoner ved EU-samarbeidet, slik det har utviklet seg fra 1950 og frem til i dag. I en tid hvor krisene står i kø, både i og utenfor samarbeidet, vet vi ikke hvilken retning EU vil ta i fremtiden. Mer kunnskap om EUs mange sider kan samtidig gi et bedre grunnlag for å vurdere hvorvidt vi vil investere i dette samarbeidet eller ikke.

Detaljer

Forlag
Cappelen Damm akademisk
Innbinding
Paperback
Språk
Bokmål
Sider
155
ISBN
9788202681715
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2022
Originaltittel
En kort introduksjon til EUs historie
Format
21 x 15 cm

Lytt til utdrag

Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven

Bla i boka

Anmeldelser

«Om det i antall sider ikke er en stor bok Rye har skrevet, er imidlertid «En kort introduksjon til EUs historie» en velskrevet og velegnet kilde til kunnskap om og forståelse av hvordan EU har utviklet seg og hvilke aktører som har virket inn.»

Jan Oscar Bodøgaard, Utdanning 14/2022

«En særlig fortjeneste ved bogen er i øvrigt den stærke og indsigtsfulde behandling af EF/EU som et retsfællesskab og retssystem og i forbindelse hermed også som et demokratiprojekt, idet retsaspektet er et helt centralt element i både i EUʼs overnationalitet og legitimitet. [...] Lise Rye har skrevet en moderne og reflekteret historisk EU-introduktion, som jeg ikke ville tøve med at anvende i undervisningen i en rum tid fremover.»

Thorsten Borring Olesen, Historisk tidsskrift 3/2023

Medlemmers vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på En kort introduksjon til EUs historie:

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv