Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

«Vidunderlig vindu til verden utenfor. Denne skal dere lese, folkens.»

Tarald Aano, Stavanger Aftenblad
I 1899, i en landsby på Afrikas østkyst, er Hassanali på vei til moskeen for å gjøre alt klart til morgenbønnen. Men før han kommer så langt, ramler en engelskmann inn fra en sidegate og kollapser ved føttene hans. Les mer
349,-

399,- Spar: 50,-

Sendes innen 1 virkedag

Logg inn for å se din bonus

I 1899, i en landsby på Afrikas østkyst, er Hassanali på vei til moskeen for å gjøre alt klart til morgenbønnen. Men før han kommer så langt, ramler en engelskmann inn fra en sidegate og kollapser ved føttene hans. Hassanali får med seg mannen hjem, der han langsomt friskner til. Mannen viser seg å være Martin Pearce, forfatter, eventyrer og litt av en orientalist. Han forelsker seg i den vakre søsteren til Hassanali, Rehana, som har pleiet ham mens han lå syk. Femti år senere, rett før løsrivelsen fra det britiske imperiet, er det Amin som forelsker seg i Jamila, barnebarnet til Martin og Rehana. Gjennom fortellingen om to forbudte kjærlighetsforhold fra to tidsepoker utforsker Abdulrazak Gurnah de personlige og politiske konsekvensene av kolonialismen, kjærlighetens omskiftninger og fortellingens kraft.

Detaljer

Forlag
Gyldendal
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
326
ISBN
9788205588011
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2023
Originaltittel
Desertion
Format
21 x 14 cm
Nr
8219400

Lytt til utdrag

Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven

Les utdrag

Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag her

Anmeldelser

«Vidunderlig vindu til verden utenfor. Denne skal dere lese, folkens.»

Tarald Aano, Stavanger Aftenblad

«Dette er en imponerende og dypt alvorlig bok, en forsiktig og til tider inderlig utforskning av hvordan minner uunngåelig oppmuntrer og skuffer oss.»

Sunday Times

«Svik byr på mange gleder.»

Independent

«En fengslende roman om overgivelse og tap … Gurnah skriver vakkert, med den tilfredsstillende selvsikkerheten til en som vet hvordan man skal oppnå ønsket effekt uten unødig oppstyr, men med absolutt presisjon.»

Daily Telegraph

«Som en tryllekunstner henleder han den litterære oppmerksomheten i ulike retninger, og brått har han med full snurp viklet sammen et tett narrativt nett av forbindelser og relasjoner rundt leseren.»

Tonje Vold, Morgenbladet

«Vakrere enn noe annet jeg har lest … Gurnahs portrett er verket til en mester.»

The Guardian

«Med sin detaljrikdom og skarpe observasjoner utforsker denne romanen på rørende vis hvordan fravær kan fortære karakterene innenfra.»

Sunday Telegraph

«Abdulrazak Gurnah skriver vakkert og innsiktsfullt om tre generasjoner under og etter kolonitiden i Øst-Afrika.»

Tom Egil Hverven, Klassekampen

Medlemmers vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Svik:

Etterliv

Abdulrazak Gurnah
Innbundet 
349,- 399,-
 

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Vrakeren

Lars Saabye Christensen
Innbundet 
169,- 449,-
 

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv