– Ja, dette var en helt annen historie. En syltynn historie og en syltynn bok uten et snev av spenning. Mye krangling på jobben og problemer på hjemmefronten. Ikke verdt prisen.
En helt annen historie
Min ambisjon er at "dere tror kanskje at dere har lest alt, men det har dere ikke" har Stefan Ahnhem uttalt. Det har han rett i for dette er En helt annen historie ...
Les merLogg inn for å se din bonus

Skrevet av: Erlend, Redaktør
Er du klar for en helt annen historie?
Bøkene om Fabian Risk har gjort enorm suksess hos norske lesere. Nå gleder vi oss til å bli kjent med Malin Rehnberg.
Mange av oss har blitt godt kjent med Stefan Ahnhem gjennom de seks bøkene om Fabian Risk. Bøker som Atten grader minus og X måter å dø på har nådd ut til millioner av lesere. Men nå har vi kommet til en helt annen historie. I det minste er det det Stefan Ahnhem selv kaller årets roman.
En helt annen historie går videre fra Fabian Risk-universet og er med det et perfekt sted å starte for nye Ahnhem-lesere – samtidig som det er et nytt kapittel å glede seg til for alle dere som kjenner forfatteren fra før.
En av Risks kolleger fra de tidligere bøkene, Malin Rehnberg dukker nå opp i en hovedrolle. Riktignok noe motvillig.
Da vi møter henne første gang har hun noe så sjeldent som en fridag helt for seg selv. Fri fra mann, fri fra barn og ikke minst fri fra politisjefer og kriminalsaker. Tror hun.
Malin nyter fridagen på yogatrening. Avkoblet, dypt inne i sin egen verden, men det kan selvsagt ikke vare. Hun blir avbrutt av en telefon med pålegg om å innfinne seg på et av Stockholms bedre hotell. Det hjelper ikke at hun har fri, særlig ikke når kriminaliteten ikke tar fri. På vei til hotellet innser hun at hele innkallingen kan være orkestrert av ektemannen i anledning bryllupsdagen deres. Har han alliert seg med kollegene hennes for å lokke henne med på en hotellweekend? Forventningen hennes stiger, men dessverre. Det er på ingen måte en romantisk setting som møter henne når hun ankommer hotellet.
En blogger er funnet drept på et av rommene. En erotisk lek som har gått for langt, eller en iscenesatt henrettelse? Malin får ansvaret for etterforskningen, men lite støtte fra kollegene. Sjefen hennes ønsker å prioritere en pågående trafficking-sak foran drapet til Malin. Men for Malin blir det etter hvert tydelig at drapet kan ha forgreninger til en etterforskning hun har vært borti før. Offeret viser seg nemlig å ha tydelige fellestrekk med en sak der en dansk etterretningssjef ble funnet død i en bil på bunnen av havnen i København.
Malin kjemper en kamp på to fronter med håpløse sjefer på den ene siden og en eller flere drapsmenn på den andre siden. Malin er heldigvis typen til å se løsninger ikke alle andre ser og til å kjempe gjennom egne planer tross motstand fra sine overordnede. Hun ser raskt at drapssaken har et mye større omfang enn kollegene hennes evner å se. Og når hennes kollega på dansk side så går bort og dør under mystiske omstendigheter blir det tydelig for Malin at etterforskningen har forgreninger langt ut over drapet på hotellet.
Garantert en vinner for alle Ahnhem fans, jeg tror nesten jeg kan garantere at det er en vinner for alle andre krimlesere også.
Medlemsvurdering:
Anhem leverer igjen. Selv om dette ikke omhandlet Fabian Risk, så er det en skikkelig god spenningsroman av ypperste klasse. Anbefales på det sterkeste. En av Skandinavias beste krimforfattere. Uten tvil.Bror
Detaljer
- Forlag
- Aschehoug
- Innbinding
- Innbundet
- Språk
- Bokmål
- Sider
- 268
- ISBN
- 9788252593723
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2023
- Originaltittel
- En helt annan historia
- Format
- 21 x 14 cm
- Nr
- 8215863
- Serie
-
Fabian Risk 7
Malin Rehnberg
Medlemsblad
Om forfatteren
Stefan Ahnhem (f. 1966) har vært manusforfatter innen film og TV i mer enn 20 år. Han har blant annet skrevet manus til noen av Sveriges mest populære krimserier, som Wallander og Irene Huss. Hans bøker om Fabian Risk har gjort ham til en av Nordens største krimforfattere, seien har solgt over 2 millioner bøker og utgis i 25 land. Han har skrevet seks bøker i serien; Offer uten ansikt, Den niende graven, Atten grader minus, Motiv X, X måter å dø på og Siste spiker. En helt annen historie er første krim med Malin Rehnberg i hovedrollen.
Lytt til utdrag
Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven
Les utdrag
Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag herMedlemmers vurdering
Skriv en vurdering
– Spennende!
– Anhem leverer igjen. Selv om dette ikke omhandlet Fabian Risk, så er det en skikkelig god spenningsroman av ypperste klasse. Anbefales på det sterkeste. En av Skandinavias beste krimforfattere. Uten tvil.