Min side Kundeservice Bli medlem Slik virker medlemskapet

Evig fred

kriminalroman

«En velskrevet og glimrende bok full av intriger og hemmeligheter.»

Isabella Berg, Den kriminelle bokverden

Høsten har kommet til Hardanger, da en kvinne blir funnet omkommet i et turområde på Kvamskogen. Hvem kan hun være? Ingen i området er meldt savnet og siden jerven har forsynt seg grådig av liket er kvinnen vanskelig å identifisere. 

Les mer
449,-
Sendes innen 1 virkedag
Runhild

Skrevet av: Runhild, Redaktør

Høsten har kommet til Hardanger, da en kvinne blir funnet omkommet i et turområde på Kvamskogen. Jerven har forsynt seg grådig av liket, og kvinnen er vanskelig å identifisere. Det er heller ingen som melder henne savnet.

 

Bokbad med Agnes Matre

 

Politistasjonssjef Bengt Alvsaker og krimtekniker Lerke Ribenholt er begge svært preget etter påkjenningene i deres forrige sak, og Kripos-etterforsker Manuela Nuestro er hentet inn som konstituert leder. Manuela viser seg å være svært egenrådig, og det ellers så gode arbeidsmiljøet på politistasjonen i Norheimsund blir kraftig forsuret. Da enda en kvinne funnet drept, denne gangen i sentrum av Øystese, må de forene kreftene for å komme til bunns i saken.

Bengt og Lerke jakter på en gjerningsperson som i verste fall befinner seg i deres egne rekker.

Agnes Matres populære bygdekrim-serie med Bengt Alvsaker i hovedrollen foregår i vakre Hardanger. Bøkene er frittstående, og Matre skriver godt om aktuelle temaer som opptar mange. 

Detaljer

Forlag
Gyldendal
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
351
ISBN
9788205609648
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2025
Format
21 x 14 cm
Nr
8226997
Serie
Bengt Alvsaker 5

Forfatteren om Bengt Alvsaker

Agnes Matres krimromaner med lensmann Bengt Alvsaker som gjennomgangsfigur har en stadig voksende leserskare. Matre skriver bygdekrim på sitt beste og sier dette om sin hovedperson:

– Tanken min da jeg skapte Bengt Alvsaker var at jeg ville ha en vanlig politimann, litt lik de lensmenn jeg selv har vokst opp med på bygda. Stødig, pålitelig og flink i jobben sin, men litt reservert ovenfor bygdefolket. Politiet på bygda må oftest arrestere folk en kjenner. Samtidig så er jo politifolk et utsnitt av befolkningen ellers, og min lensmann sliter nok mer på hjemmebane enn i jobben. Han sliter med nære relasjoner og er litt klønete i forhold til sin egen sønn og samboeren Lerke Ribenholt. I hans liv som i alles, blir arrene flere jo eldre en blir.

Matre velger gjerne temaer der hun får gitt stemme til de som ikke så lett blir hørt:

– Jeg liker å sette søkelyset på ting vi ikke snakker så mye om. Ideen til det startet nok ut med debutboka mi, Stryk meg over håret, hvor jeg tar for meg spiseforstyrrelse hos en voksen kvinne. Jeg hadde selv spiseforstyrrelse som voksen og så at det fantes lite skjønnlitteratur om voksne med den problematikken. Jeg bestemte meg derfor at om jeg ble frisk så ville jeg skrive en roman hvor temaet ble belyst, både fra den sykes side, men også fra pårørendes ståsted. Tilbakemeldingene jeg da fikk var at leserne satte pris på at jeg turte å sette ord på det, og at mange ved å lese boka, tok mot til seg og søkte hjelp.



Kilde: hverdagsnett.no

Om forfatteren

AGNES MATRE (f. 1966) er adjunkt og forfatter fra Haugesund. Bokserien om lensmann Bengt Alvsaker og etterforsker-teamet hans i vakre Hardanger er leserfavoritter. Matre ble i 2020 tildelt Sølvkniven for romanen Iskald. Evig fred er femte, frittstående bok i serien.  

Lytt til utdrag

Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven

Les utdrag

Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag her

Anmeldelser

«En velskrevet og glimrende bok full av intriger og hemmeligheter.»

Isabella Berg, Den kriminelle bokverden

«Agnes Lovise Matre leverer igjen en velskrevet krim med høy underholdningsverdi.»

Tine Sundal, Tine sin blogg

Medlemmers vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Evig fred:

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Iskald

Agnes Lovise Matre
Paperback 
229,-

Offer

Jørn Lier Horst
Innbundet 
399,-

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv