– Fantastisk bok som du vil bli glad i personer den omhandler. Spennende bok som er vanskelig å legge fra seg.. Her er det bare å glede seg ..
Marco-effekten
Prisbelønte og internasjonale bestselgere. Her er den nye boken i serien om Avdeling Q med populære Carl Mørck, Assad og Rose.
Verdens kjedeligste dag kalte en avis 11. april 1954. Men for unge Marco fantes det ingen verre dag.
Les mer
Logg inn for å se din bonus
Verdens kjedeligste dag kalte en avis 11. april 1954. Men for unge Marco fantes det ingen verre dag. Det var nemlig da hans onkel Zola ble født. En kynisk og kald mann som årtier senere skal komme til å bryte ned og misbruke mennesker og tvinge klanenes medlemmer inn i kriminell virksomhet.
Marco må bruke sitt gode hode til tigging, lommetyverier og innbrudd. Han er dyktig, men avskyr alt det Zola står for. Og når han oppdager at familien vil gjøre ham til krøpling, ser han ingen annen utvei enn å komme seg vekk så fort som mulig.
De grusomme realitetene innhenter imidleritd Marco da han noen måneder senere konfronteres med en plakat av en savnet mann. En mann han har sett i nærheten av sitt eget hjem. Etter dette kjemper Marco ikke bare for sin egen tilværelse, men også for sitt liv. Zola er på sporet av ham.
I Avdeling Q virvles Carl, Assad og Rose inn i en sak som trekker farlige tråder til korrupsjon og forbrytelser helt opp på ministernivå og inn i den afrikanske jungelen. "Nok en forrykende thriller fra Jussi Adler-Olsen (...) En kongekrim."
Berit Kobro, VG (terningkast 5)
"TOPP SPENNING (...) like morsom, sprø, svært alvorlig og fartsfylt som sine forgjengere (...) underholdende presisjon og et tempo som er imponerende."
Lars Helge Nilsen, Bergens Tidende (5 påskeegg av 6)
"Mesteren av spenning. Ikke et avsnitt med dødtid! Et hjertelig gjensyn med etterforsker Carl Mørck (...) suverent best i sin klasse. Krim av dette kaliberet skal du lete lenge etter!"
Kristin Øhrn, Brabok
Medlemsvurdering:
Fantastisk bok som du vil bli glad i personer den omhandler. Spennende bok som er vanskelig å legge fra seg.. Her er det bare å glede seg ..Inghild Hille
Detaljer
- Forlag
- Aschehoug
- Språk
- Norsk Bokmål
- ISBN
- 9788203219498
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2013
- Originaltittel
- Marco effekten
- Serie
-
Avdeling Q 5
Lytt til utdrag
Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven
Les utdrag
Åpne utdrag herMedlemmers vurdering
Skriv en vurdering
– Helt perfekt
– Marco-effekten
– Spennende fra første side
– Ler så jeg griner og det grøsser nedover ryggen så jeg egentlig vil slå av CD'n. Jussi Adler-Olsen kan å skrive underholdning med sine karakterer i Avdeling Q. Så fengende at jeg skulle ønske at pendlerdistansen er lengre for å høre ferdig neste kapittel og neste kapittel. Anbefales.
– Den beste fra Jussi
– Jeg sitter med en vond smak i munnen etter å ha lest boka. Det er den første boka jeg har lest av Adler-Olsen, og all omtale av forfatteren generelt, og av denne boka spesielt, gjorde meg nysgjerring og positivt innstilt for jeg startet. Men hovedinntrykket er at forfatteren støtter opp om det stereotype bildet av sigøynere (som folket kalles i boka) som profesjonelle unnalurere, tyver og tiggere. Det er skummelt, særlig siden boka er spennende og godt skrevet, slik at dette blir et underliggende inntrykk som bare er der - det sies aldri eksplisitt. (Gutten Marco er riktignok en helt så god som noen, men han er unntaket som bekrefter regelen.) Så hvor er den beske samfunnskritikken som loves i Bokklubbens omtale?
– Denne boka skjønte jeg ikke ! La den vekk med 50 sider igjen.