Flukten fra Palestina

min norsk-palestinske familiehistorie
Bestefaren hennes flyktet fra Palestina i 1948. Foreldrene hennes flyktet videre. Selv er Rima Iraki født i Øst-Berlin, som tredje generasjon på flukt.

De sa alltid at de skulle hjem igjen til Palestina. De skulle bare være borte i noen uker, til det ble trygt. Flukten, alle de nye landene - alt var midlertidig. Over et halvt århundre senere virker det mindre sannsynlig enn noen gang at Rima Irakis familie skal kunne vende hjem. Les mer
449,-
Sendes innen 3 virkedager
Bestefaren hennes flyktet fra Palestina i 1948. Foreldrene hennes flyktet videre. Selv er Rima Iraki født i Øst-Berlin, som tredje generasjon på flukt.

De sa alltid at de skulle hjem igjen til Palestina. De skulle bare være borte i noen uker, til det ble trygt. Flukten, alle de nye landene - alt var midlertidig. Over et halvt århundre senere virker det mindre sannsynlig enn noen gang at Rima Irakis familie skal kunne vende hjem.

Som programleder i Dagsrevyen og Urix rapporterte Iraki i mange år om krig, konflikt og flyktningstrømmer. Nå forteller hun for første gang sin egen sterke familiehistorie. Denne velskrevne fortellingen viser krigens konsekvenser gjennom tre generasjoner, og tar oss tett på storpolitikkens menneskelige omkostninger. Den handler om oppbrudd, om stadig å måtte slå nye røtter, og om håp, motstandskraft og identitet.

Medlemsvurdering:
Jeg ble helt oppslukt av Flukten fra Palestina. Rima Iraki skriver så nært og ekte at jeg følte jeg ble kjent med menneskene hun forteller om. Man får et nært innblikk i hva det vil si å leve på flukt – ikke bare å flytte seg fra ett sted til et annet og måtte begynne på nytt igjen og igjen, men å bære med seg et helt liv som ikke lenger finnes. Anbefales!

Mandy

Detaljer

Forlag
Kagge
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
339
ISBN
9788248938927
Utgivelsesår
2025
Format
22 x 14 cm

Bla i boka

Medlemmers vurdering

M
Mandy – 18.10.2025

– Jeg ble helt oppslukt av Flukten fra Palestina. Rima Iraki skriver så nært og ekte at jeg følte jeg ble kjent med menneskene hun forteller om. Man får et nært innblikk i hva det vil si å leve på flukt – ikke bare å flytte seg fra ett sted til et annet og måtte begynne på nytt igjen og igjen, men å bære med seg et helt liv som ikke lenger finnes. Anbefales!

Oppdag mer

Bøker som ligner på Flukten fra Palestina:

Rezwana
Ny!

Rezwana

Mariangela Paone
E-bok 
249,-
 
 

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også

Finland
Ny!

Finland

Morten Jentoft
Innbundet 
429,-
 
 
Ufred
Ny!

Ufred

Åsne Seierstad
Innbundet 
449,-
 
 
Israel
Ny!

Israel

Sidsel Wold
Innbundet 
449,-
 
 

Atlas

Lucinda Riley
Innbundet 
479,-
Bonus

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv