– Deet er festlig å reise med Torbjørn Færøvik. Er nesten tilstede. Anbefales!!
Orientekspressen
«Færøvik framstår som en sympatisk reisende, oppriktig nysgjerrig på den verden han er en borger av. (…) Med sine tre bragepriser er Færøvik norgesmester i Bragepris, og dermed må han vel også være noe nær norgesmester i norsk sakprosa de siste par tiårene.»
Tor Eystein Øverås, Klassekampen
Logg inn for å se din bonus
Norges fremste reiseskildrer og trippel Brageprisvinner, Torbjørn Færøvik, har skrevet sin mest sprudlende og anekdotiske reiseskildring med Orientekspressen. «I dag er Orientekspressen en saga blott, men toget lever. Så jeg tenkte: Hvorfor ikke ta en ny tur på de samme skinner, ikke fra Paris til Istanbul, men fra London til Samarkand, en forlenget Orientekspress med historien som bakteppe?» Som tenkt så gjort! Og når Færøvik griper pennen fatt flettes gammel og ny historie, litteratur, geografi og politikk inn med reiseopplevelsen og skildringen av menneskene han møter underveis.
Opplevelsesreisende
For mer enn hundre år siden, i 1883, la Orientekspressen ut på sin første tur fra Paris til Istanbul, eller Konstantinopel som byen het til 1930. Togrevolusjonen i Europa på 1800-tallet åpnet helt nye horisonter. Mennesker som i århundrer hadde levd nokså innestengt i sine dalfører, fikk plutselig sjansen til å reise over lange avstander. De færreste dro til Istanbul, men noen gjorde det. Utferdstrangen resulterte i en strøm av reiseskildringer. Så hvorfor skrive enda én? Fordi verden aldri er den samme, men fornyer seg hele tiden. Det er jo det som gjør det så spennende å reise, å se hvordan mennesker, kulturer og land endrer seg. Når Norges fremste reiseskildrer inviterer med på denne legendariske togturen kan du se fram til en reise rik på opplevelser, kunnskap og anekdoter så underholdende at neste steg fort kan før deg inn på nærmeste billettkontor.
Medlemsvurdering:
Deet er festlig å reise med Torbjørn Færøvik. Er nesten tilstede. Anbefales!!Marit
Detaljer
- Forlag
- Cappelen Damm
- Innbinding
- Innbundet
- Språk
- Bokmål
- Sider
- 503
- ISBN
- 9788202445799
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2016
- Originaltittel
- Orientekspressen
- Format
- 23 x 16 cm
- Nr
- 8090084
Om forfatteren
Medlemsblad
Lytt til utdrag
Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven
Les utdrag
Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag herBla i boka
Anmeldelser
«Færøvik framstår som en sympatisk reisende, oppriktig nysgjerrig på den verden han er en borger av. (…) Med sine tre bragepriser er Færøvik norgesmester i Bragepris, og dermed må han vel også være noe nær norgesmester i norsk sakprosa de siste par tiårene.»
Tor Eystein Øverås, Klassekampen
«Forfatter og journalist Torbjørn Færøviks enkle og tilgjengelige fortellerevne tilbyr både nye og erfarne lesere en anledning til å forstå historien og samtiden til Orientekspressens omgivelser.»
Kristoffer Westergaard, Studvest
«Torbjørn Færøviks reiseskildringer er nærmest en egen sjanger i norsk litteratur. Det er en stor opplevelse å reise sammen med ham, enten det er i Kina, India, resten av Asia, eller gjennom Europa og inn i Sentralasia, som i denne boka. Selve reisen blir beskrevet på en suggererende måte som gir leseren lyst til å ta den selv.»
Bård Hauge, Dagen
«Tilhengere av gammeldagse reiseskildringer vil elske boka som det overflødighetshornet den er.»
Inger Bentzrud, Dagbladet
«Innholdsrik og interessant reisebok fra Norges mest suksessrike reiseskildrer»
Sindre Hovdenakk, VG
Medlemmers vurdering
Skriv en vurdering
– Jeg føler jeg reiser med ham. Gode historier hele veien.
– Færøvik er en fantastisk forteller og man kan høre hans stemme for sitt indre øre når man leser. Fortellerstilen hans er lettlest. Boken er så rik på historiske og geografiske fakta og anekdoter at det likevel tar tid å fordøye den. Av den grunn anbefalte Færøvik meg å lese ferdig et kapittel, legge den bort litt, og så gå løs på et nytt kapittel. Anbefales.
– Anbefales sterkt
– Jeg liker boken veldig godt. Den gir meg fin historisk oppdatering om de forskjellige stoppesteder. Færøvik skriver godt og enkelt. Har lest flere bøker av han.
– Fantastisk! Man er faktisk med på turen, " ser" bilder og lærer mye nytt. Boken er lettlest og du blir fanget og er med på reisen. Du har noe å glede deg til.
– Boken er spennende, lærerik, morsom og interessant og anbefales på det varmeste
– Boka ser lovende ut etter å ha lest 70 sider av den. Har alltid vært fasinert av Orientekspressen, og gleder meg til å lese resten av boka.
– jeg nyter hans stil og lærer mye om fjerne områder. boken er gjennomarbeidet og en overraskelse med personlige møter og betraktninger.
– Her lærer ein mykje samstundes som den personlege tonen og gjev farge til teksten!:) Ei herleg kobling av fakta og individuelle opplevingar! Her er både informasjon og underhaldning!:)
– Navnet Orientekspressen har et eget sus over seg, det får en til å høre togfløyter og den jevne togduren mens kulturlandskapene flyter forbi for det indre øyet. Torbjørn Færøvik fyller navnet med reiseopplevelsen, historien, kulturen og anekdotene i en sprudlende reiseskildring langs de legendariske togskinnene.