Meny
Unge Mungo - Douglas Stuart

Unge Mungo

; Hilde Stubhaug (Oversetter)

«Douglas Stuart er en mester i å skildre skeive, sårbare gutter i voldsomme machomiljøer.»

, Dagbladet Terningkast 5
Fra forfatteren av Shuggie Bain.

Mungo og James burde ikke være venner, og langt mindre kjærester. I et hypermaskulint og voldsherjet Glasgow der protestanter og katolikker holder seg på hver sin kant, er de to tenåringenes følelser for hverandre uakseptable. Les mer
Vennskap
Samfunn
Bestselgende forfatter
Leserfavoritt
Vår pris
279,-

(Paperback)
Leveringstid: Sendes innen 1 virkedag

Paperback
Legg i
Paperback
Legg i
Vår pris: 279,-

(Paperback)
Leveringstid: Sendes innen 1 virkedag

Fra forfatteren av Shuggie Bain.

Mungo og James burde ikke være venner, og langt mindre kjærester. I et hypermaskulint og voldsherjet Glasgow der protestanter og katolikker holder seg på hver sin kant, er de to tenåringenes følelser for hverandre uakseptable. Drømmen om å komme seg vekk krasjer hele tiden med angsten for å bli oppdaget.



Da moren sender Mungo på tur med to tvilsomme menn, må han samle alt han har av styrke for å komme seg i sikkerhet og til et sted der han og James kan ha en framtid sammen.



Unge Mungo er en gripende oppvekstskildring, en fortelling om maskulinitetens grenser og om farene ved å elske noen for høyt.
ANMELDELSER:

Terningkast 5 Inger Bentzrud, Dagbladet
Terningkast 5 Atle Nielsen, BOK365
Terningkast 5 Sindre Hovdenakk, VG
Terningkast 5 Inger Bentzrud, Dagbladet
Terningkast 5 Ole Jacob Hoel, Adresseavisen
Terningkast 5 Atle Nielsen, Bok365

FAKTA
Utgitt:
Forlag: Gyldendal
Innbinding: Paperback
Språk: Norsk Bokmål
Sider: 410
ISBN: 9788205579644
Utgave: 1. utg.
Orig.tittel: Young Mungo
Format: 23 x 15 cm
KATEGORIER:

Bla i alle kategorier

SERIE:
VURDERING
Gi vurdering
Les vurderinger

«Douglas Stuart er en mester i å skildre skeive, sårbare gutter i voldsomme machomiljøer.»

, Dagbladet Terningkast 5

«Jeg har ventet med en viss utålmodighet på Stuarts bok nummer to. Det eneste som har vært klart lenge, er kjernetematikken: ung homofil kjærlighet i Glasgow. «Unge Mungo» oppfyller den forventningen. Kanskje er den også like god som «Shuggie Bain», på noen måter til og med enda mer interessant. [ ... ] Vi glemmer ikke Mungo med det første, ikke Shuggie heller.»

, NRK

«Han har som godt voksen sågar evnet å skrive to praktfulle bøker om unge dager som følsom og søkende skeiv gutt i et ultrabrutalt miljø. Vi får tro og håpe det kommer flere.»

, BOK365 Terningkast 5

«Brutal ømhet fra Douglas Stuart: skriver så det røsker.»

Terningkast 5

«Brutalt og vakkert.»

Terningkast 5

«.. en øm og nærmest poetisk beskrivelse av en ung gutts uskyld og håp.»

Terningkast 5

«Boken er hard, sår, øm og brutal.»

Terningkast 5